Domowe płukanki do włosów

12:36:00 Unknown 4 Comments

Witam !

Jako że lipiec jest miesiącem płukanek w mojej pielęgnacji, postanowiłam nieco zagłębić się w tym temacie  i przyjrzeć się uważniej ziołowym i innym miksturom. Często przez brak czasu rezygnujemy z tego sposobu pielęgnacji a przecież jest to idealne zakończenie naszego codziennego rytuału mycia włosów. Płukanki mają zbawienny wpływ na nasze włosy i rozwiązują większość problemów z włosami i skórą głowy. Wiele płukanek możemy zrobić same nie wydając na nie ani grosza, wystarczy podstawowa wiedza z zakresu zielarstwa. 
Co dają nam płukanki?
Nadają blask, podkreślają ciemne kolory, lekko przyciemniają lub rozjaśniają włosy, dodają objętości, włosy stają się grubsze, usztywnione, wzmacniają cebulki i pobudzają je do wzrostu, łagodzą podrażnienia skóry, regulują działanie gruczołów łojowych, nawilżają, ograniczają przetłuszczanie i wypadanie, ułatwiają rozczesywanie.

Jak wybrać odpowiednią płukankę?
Przy wyborze odpowiedniej płukanki, powinnyśmy kierować się naszymi indywidulanymi potrzebami; stanem naszych włosów oraz  ich kolorem. Nie ma jednej uniwersalnej płukanki, która pomoże nam na wszystkie problemy. Jeśli mamy np. suche i zniszczone włosy wybierajmy płukanki nawilżające te z aloesu lub nagietka a nie zakwaszające, bo nasze włosy po nich będą sztywne i jeszcze bardziej suche. Skuteczność płukanki będzie tylko wtedy zauważalna gdy dobierzemy ja właściwie do problemu.

 Jak przyrządzić płukankę?
Do wykonania domowych płukanek możemy użyć prawie wszystkiego co znajduje się w naszej kuchni i ogródku. Samo wykonanie nie jest niczym skomplikowanym, przy płukankach ziołowych są nam potrzebne trzy rzeczy: garść suszonych ziół/lub kilka saszetek, wrzątek i miseczka. Miksturę zostawiamy do zaparzenia i wystudzenia pod przykryciem, następnie rozcieńczamy z wodą.  Płukanki, których nie należy zaparzać wrzątkiem, robi się jeszcze łatwiej np. do płukanki octowej są nam potrzebne dwa składniki: 2 łyżki octu + litr wody, składniki mieszamy ze sobą i używamy do ostatniego płukania.

Jak stosować płukanki?
Płukanki należy stosować  najlepiej przy każdym myciu, jeśli włosy myjemy codziennie róbmy płukanki 3 razy w tygodniu. Przed zastosowaniem płukanek ziołowych należy włosy nawilżyć, gdyż zioła wysuszają nam włosy, dlatego pamiętajmy o nałożeniu odżywki. Powinnyśmy stosować jedną płukankę przez jakiś czas i nie zniechęcać się po jednym razie, ponieważ nie widzimy efektów. Tylko przy regularnym zastosowaniu możemy spodziewać się efektów i poprawy stanu włosów oraz skóry.

Lista najpopularniejszych płukanek do włosów i ich właściwości

Płukanki do włosów jasnych:


Z soku cytryny – wzmacnia włosy, dodaje im blasku, delikatnie rozjaśnia włosy nadając im refleksów, ogranicza przetłuszczanie
Rumiankowa – zawiera cenne olejki eteryczne, potas, magnez a także kumarynę i cholinę. Łagodzi stany zapalne i przynosi ulgę podrażnionej skórze głowy, włosy stają się miękkie, gładkie i błyszczące, rozjaśnia włosy nadając im naturalny złocisty kolor (różnice powinnyśmy zauważyć po 2 tygodniach regularnego stosowania)
Z kwiatu lipy – rozjaśnia włosy , przeznaczony jest do włosów suchych i łamliwych, zmniejsza wypadanie włosów
Z bławatka – napar pomaga pozbyć się żółtego odcienia włosów i ochładza kolor
Inne: rabarbar, rozmaryn, dziewanna, jaśmin 

Płukanki do włosów ciemnych:


Szałwiowa  zawiera witaminy z grupy B, witaminę A, PP, C oraz cenne olejki. Wzmacnia cebulki włosowe działa antyseptycznie, ogranicza przetłuszczanie się włosów, likwiduje łupież,  nabłyszcza, wygładza i przyciemnia włosy. 
Z kwiatu czarnego bzu – podkreśla czarny kolor włosów, poprawia ukrwienie głowy, hamuje wypadanie i wzmacnia cebulki.
Z czarnej herbaty – wzmacnia regeneruje i odżywia włosy, likwiduje łupież, hamuje wypadanie, przyciemnia włosy
Kawowa –  wzmacnia włosy, zmniejsza wypadanie, polecana jest głównie dla brunetek i szatynek, pobudza wzrost włosów, nadaje blask.
Inne: pokrzywa, kakao, kora dębu, kasztanowiec zwyczajny

Płukanki do włosów z łupieżem i  stanem zapalnym:


Ze skrzypu polnegozawiera krzemionkę, potas, magnez oraz żelazo. Wzmacnia cebulki włosowe, działa przeciwbakteryjnie, zapobiega przetłuszczaniu się włosów,  polecany dla osób które borykają się z problemem łupieżu. Płukankę ze skrzypu polnego stosuj nie częściej niż 3 razy w tygodniu. 
Miętowa zawiera karoten, rutynę, witaminę A i C oraz magnez, potas oraz żelazo. Działa odświeżająco, polecana do włosów przetłuszczających się i z tendencją do łojotoku. 
Octowa, ocet jabłkowy – dodaje włosom blasku i objętości, likwiduje łupież i ogranicza przetłuszczanie, domyka łuski włosowe
Inne: lawenda, łopian, kora wierzby, tatarak, rozmaryn, pokrzywa

Płukanki nawilżające i odżywcze:


Aloesowa silnie nawilża włosy, lekko usztywnia, nadaje objętości, ogranicza przetłuszczanie, sprawia, że lepiej się rozczesują, poprawia skręt
Z siemienia lnianego – nadaje się idealnie dla dziewczyn z suchymi, zniszczonymi włosami, farbowanymi , rozjaśnionymi, z rozdwajającymi się końcówkami, siemię lniane lepiej sprawdzi się u kreconowłosych, świetnie wydobywa i podkreśla skręt, nawilża, dodaje blasku i objętości.
Miodowa regeneruje włosy, wzmacnia je i wygładza , przywraca włosom połysk, miodowa płukanka z łyżką octu jabłkowego i ½ wody świetnie zmiękcza sztywne włosy
Piwna płukanka wzmacnia włosy, nabłyszcza i zmiękcza, nadaje blasku, zwiększa objętość, Uwaga: nie należy stosować tej płukanki na włosy suche i zniszczone – stają się sztywne i jeszcze bardziej suche
Kokosowa idealna do włosów suchych, szorstkich i matowych, nadaje blask, sprawia że włosy są miękkie i sprężyste
Z nagietka to idealne zioło dla dziewczyn z suchymi i łamliwymi włosami z tendencją do rozdwajania się końcówek. Bardzo dobrze nawilża, nadaje połysk włosom a także sprawia, że są niesamowicie miękkie., może ożywić rude włosy
Z lukrecji – nawilża włosy, nadaje im blasku, zmniejsza przetłuszczanie, hamuje wypadanie, idealna dla skóry wrażliwej
Inne: mleko, prawoślaz

Płukanki, które pomagają przy nadmiernym wypadaniu włosów:


Pokrzywowa w jej skład wchodzą witaminy A, B, C, K, E  a także cenne minerały: potas, krzem, żelazo oraz magnez. Wzmacnia cebulki włosowe, ogranicza przetłuszczanie, nadaje blasku i puszystości
Z liści brzozy –  napar ogranicza przetłuszczanie się skóry głowy, wzmacnia cebulki, hamuje wypadanie i likwiduje łupież.
 Z tymianku – nadaje włosom blask, hamuje wypadanie, działa przeciwłupieżowo, ogranicza przetłuszczanie
Inne: liść orzecha włoskiego, kora dębu, korzeń mydlnicy, liść gruszy

Myślę, że tym postem przybliżyłam Wam nieco temat płukanek. Zachęcam gorąco wszystkich do ich stosowania. A jakie Wy macie doświadczenia z tą metoda pielęgnacji włosów?

4 komentarze :

  1. Bardzo ciekawy post. Na pewno skorzystam z Twoich rad! I oczywiście będę wpadać częściej na Twojego bloga:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jaka skarbnica wiedzy. :) ja się jednak nie mogę jakoś przekonać.. albo czasu mi mało? Nie wiem sama. (wymówka pewnie, a co tam.;D)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama do nie dawna miałam z nimi nie wiele do czynienia ale po paru razach jestem mile zaskoczona :)

      Usuń