Wypadanie włosów - czyli jak pozbyłam się tego problemu

22:53:00 Unknown 3 Comments

Witam!

Mój dzisiejszy post dotyczy bardzo powszechnego problemu, który z pewnością dotknął nie jedną z nas a mianowicie nadmiernego wypadania włosów. Sama do niedawna borykałam się z nadmierną utratą włosów. W moim przypadku przyczyną były farby drogeryjne oraz niedobór żelaza. 

Zanim jednak przejdę do problemu wypadania włosów warto wspomnieć o tym czym w ogóle są nasze włosy i z czego są zbudowane. Włosy podobnie jak paznokcie to nic innego jak martwe białko czyli nitkowate, zrogowaciałe, wyspecjalizowane twory naskórka. Nasze włosy to nie tylko to co widzimy przed lustrem - część wystająca ponad powierzchnie skóry, niezawierająca żywych komórek (potocznie nazywana włosem) ale również część która znajduje się w tkance podskórnej czyli korzeń włosa. To  właśnie ta część odpowiedzialna jest za powstanie włosa i jego wzrost. 


W korzeniu włosa łączą się wszystkie warstwy nabłonkowych pochewek włosa i wytwarzają macierz, z którego powstaje włos. W miejscu gdzie mieszek włosa łączy się ze skórą, przyczepiony jest do niego mięsień przywłosowy a nieco wyżej gruczoł łojowy. Podstawowym budulcem włosa jest keratyna. 
Na głowie człowieka znajduje się od 100-150 tys. włosów, na 1 cm2 przypada 150 – 500 włosów, ich długość życia wynosi od 2 do 6 lat, potem obumierają i wypadają, dziennie w normalnym procesie wypada ich od 60 – 150. Pełny cykl życia włosa to czas od wzrostu włosa do jego samoistnego wypadnięcia i zakończenia fazy spoczynkowej. W każdym mieszku włosowym następują po sobie trzy fazy: wzrostu i pełnej czynności (anagen), inwolucji (katagen) i spoczynkowa (telogen). Taki cykl powtarza się wielokrotnie podczas naszego życia. Biała kuleczka u nasady włosa, którą często obserwujemy na wypadajacych włosach nie stanowi powodu do zmartwień. Nie jest to cebulka, jak się powszechnie uważa, a kolba włosa.

Kiedy wypada nam znacznie więcej włosów należy jak najszybciej przeciwdziałać. Oczywiście nie jesteśmy w stanie dokładnie policzyć ile włosów wypadło nam przez cały dzień, ale widzimy gdy na szczotce zostaje więcej włosów niż zwykle lub gdy budzimy się rano i jest ich mnóstwo na poduszczę, zauważymy to także w łazience przy myciu włosów.


Jakie mogą być przyczyny nadmiernego wypadania włosów?

Zanim kupimy jakiś środek przeciwko wypadaniu lub co gorsza zaczniemy stosować domowe sposoby, zastanówmy się jakie mogą być przyczyny nadmiernej utraty włosów, źle dobrany środek może tylko nasilić nasz problem. Przyczyny wypadania włosów mogą być różnorodne od błahych do bardzo poważnych. Najczęściej wyróżniamy tutaj:
  1. Złe traktowanie włosów: suszenie gorącym nawiewem, używanie lokówki/prostownicy, bardzo ciasne upięcia i gumki z metalowymi elementami, spanie w  mokrych włosach, szarpanie w czasie szczotkowania, intensywne wycieranie ręcznikiem, zaczepianie włosów o pasek od torebki lub suwak;
  2. Używanie farb chemicznych, rozjaśnianie, dekoloryzacja, trwałe;
  3. Nieprawidłowa dieta: wszelkie niedobory witamin i pierwiastków, niezdrowe nawyki (alkohol, palenie papierosów, fast foody), w kolejce po składniki odżywcze włosy są na ostatnim miejscu dlatego zła dieta bardzo odbija się na naszych włosach;
  4. Stresujący tryb życia: stres jest najgorszym wrogiem stanu naszych włosów,
  5. Przesilenie związane ze zmianą pór roku Często wraz ze zmianą pór roku towarzyszy nam  nadmierne wypadanie włosów. Wiosną np. możemy odczuwać skutki przebytych wcześniej infekcji i towarzyszącemu  im leczenia. Dodatkowo w tym czasie mogą pojawić się deficyty witamin i mikroelementów. Jesienią może doskwierać brak estrogenu, który w ciepłe miesiące wydziela się intensywniej, dzięki słońcu. Wraz ze zmianą pór roku, zmieniają się otaczające nas czynniki zewnętrzne.
  6. Promieniowanie UV, słona, chlorowana woda
  7. Zanieczyszczenia środowiska
  8. Przyjmowanie niektórych leków np. środków antykoncepcyjnych lub leków na ciśnienie krwi
  9. Osłabienie organizmu: zmęczenie, przepracowanie, przeziębienia i inne przewlekłe choroby
  10. Choroby głowy: łojotokowe zapalenie skory, łupież, łuszczyca, grzybica
  11. Choroby ogólnoustrojowe: nadczynność i niedoczynność tarczycy, anemia, zaburzenia hormonalne,
  12. Kobiety po porodzie: mogą one stracić wtedy nawet 50% swoich włosów. W czasie ciąży wzrasta wydzielanie estrogenów, które hamują wypadanie włosów. Nagły spadek tych hormonów po porodzie skutkuje wypadaniem tych włosów, które podczas ciąży już dawno powinny wypaść.
Oczywiście nie wszystkie przyczyny wypadania włosów jesteśmy w stanie odkryć same, dlatego warto udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas na odpowiednie badania. Sama ostatnio borykałam się z nadmiernym wypadaniem włosów oczywiście zamiast udać się do lekarza po poradę, szukałam sposobu na własną rękę w internecie – wybór padł na kuracje kozieradka, która mimo tylu pozytywnych opinii, w ogóle mi nie pomogłaW końcu udałam się na badania i okazało się, że mam lekki niedobór żelaza. Zachęcam więc w pierwszej kolejności do zrobienia podstawowych badań (morfologie krwi, mocz, TSH, żelazo, glukozę) lub wykonanie analizy włosa, która wykaże nam jakich  pierwiastków brakuje nam w organizmie. Skład mineralny włosów odzwierciedla stan naszego organizmu, a że włosy i paznokcie są ostatnie w kolejce po wartości odżywcze, zła równowaga pierwiastkowa w organizmie widoczna jest od razu  na naszych włosach i paznokciach.

Gdy już znamy przyczyny nadmiernego wypadania włosów, wtedy możemy zahamować ten niekorzystny proces, istnieje szereg skutecznych metod i preparatów które pozwolą nam zahamować nadmierne wypadanie włosów. Najlepiej  w tym celu udać się po poradę do lekarza dermatologa. 
Kuracje przeciw wypadaniu włosów należy stosować przez co najmniej 3 miesięcy i należy być przy tym bardzo regularnym. Istotne jest aby wzmacniać każdą część włosa, zarówno same włosy, jak i ich korzenie, znajdujące się pod powierzchnią skóry głowy.

Jakimi metodami możemy pozbyć się problemu nadmiernego wypadania?
  1. Zbilansowana dieta jest tutaj najistotniejsza rzeczą, aby nasze włosy były zdrowe musimy dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, najbogatsze w witaminy i minerały  są owoce i warzywa, dlatego starajmy się zjadać ich jak najwięcej, dodatkowo możemy np. pić drożdże, siemię lniane, przyjmować tran. Najważniejsze dla włosów są dostarczane regularnie składniki odżywiające: witamin A, E, F, z grupy B, siarka, żelazo, cynk,
  2. Należy zminimalizować destrukcyjny wpływ czynników zewnętrznych czyli urządzeń które niszczą naturalna barierę ochronna włosa jak np. prostownica, suszarka, lokówka, należy też zrezygnować z wszelkich lakierów, pianek oraz farb chemicznych. Wiem, że niektórzy nie potrafią obyć się bez różnych stylizatorów, mi jednak udało się odstawić lakier i piankę i widzę efekty na moich włosach. Lakier bardzo wysuszał mi włosy, czego nawet nie byłam świadoma. Obchodźmy się ostrożnie z włosami nie szarpmy ich podczas czesania, nie związujmy ich w ciasne kucyki lub warkocze i nie używajmy gumek z metalowymi elementami.
  3. Pozbądźmy się złych nałogów takie jak palenie papierosów, picie alkoholu, jedzenie tłustych rzeczy, fast foodów, ograniczmy też jedzenie słodyczy w zamian zjedzmy jabłko, banana lub jakiś inny owoc.
  4. Skutecznym sposobem zwalczenia wypadania włosów jest stosowanie różnego rodzaju wcierek, dzięki zastosowaniu tych preparatów można pozbyć się całkowicie problemu, przy wcieraniu preparatów wykonujemy dodatkowo masaż głowy, który poprawia ukrwienie mieszków włosowych a w konsekwencji wpływa na poprawę wnikania substancji aktywnych dostarczanych z diety, jak i lepsze wnikanie substancji aktywnych zawartych w preparacie,
  5. Szampony: dla osób zmagającymi się z nadmiernym wypadaniem włosów doskonale sprawdzą się szampony zawierające w swoim składzie biotynę, kompleksy witamin, żelazo, wyciągi roślinne (np. proteiny białego łubinu, proteiny ryżu, pędy bambusa, olej z kiełków pszenicy).
  6. Suplementy diety: do brania suplementów podchodzę raczej sceptycznie, na pewno jeśli już decydujemy się brać jakiś suplement, niech to będzie suplement naturalny a nie syntetyczny. gdyż syntetyczne gorzej przyswajane są przez nasz organizm. Ważnym jest tutaj także to aby nie wybierać suplementów które maja w składzie 20 witamin i minerałów, gdyż nikt nie ma takich niedoborów a ich nadmiar może okazać się dla zdrowia równie szkodliwy co ich brak, dlatego warto dowiedzieć się konkretnie czego nam brakuje, a nie lecieć od razu do apteki po cynk gdy zauważymy, że wypadają nam włosy.
  7. Domowe sposoby: płukanki, wcieranie soku z cebuli, czarnej rzepy, czosnku, oliwa z oliwek, drożdże,
  8. Inne sposoby: olejki (np. Khadi), maseczki, tabletki (np. Revalid) 



Pozdrawiam 
Monika

3 komentarze :

  1. Walczyłam z wypadaniem włosów po ciąży. Na szczęście, po wizycie u trychologa, noszeniu peruki i długiej kuracji, moje włosy znów wyglądają normalnie

    OdpowiedzUsuń
  2. Waxy Pilomax zmieniły wygląd i stan moich włosów o 180° To dobry krok.

    OdpowiedzUsuń
  3. no i fajnie, że udało ci się poradzić z wypadaniem włosów. Tylko, że wypadanie włosów to jedno. Inną kwestią jest walka z łysiną. Widziałaś może te plastry? http://trichovell.net/? Jeżeli tak to co o nich sądzisz?

    OdpowiedzUsuń